Czy wniesienie pozwu o rozwód zawsze skutkuje orzeczeniem o rozwiązaniu małżeństwa? Czy brak mojej zgody na rozwód będzie brany pod uwagę przez sąd? Czy posiadanie małoletnich dzieci utrudni mojej żonie uzyskanie orzeczenia o rozwodzie ?

Zgodnie z art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.o.) jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Zatem do orzeczenia rozwodu jest konieczne wykazanie, że między małżonkami nie istnieje już żadna więź.
czytaj więcej >

         

Czym jest porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej ?

Pytanie: Rozwodzę się z żoną i mamy dwójkę małoletnich dzieci (5 i 7 lat). Od ok roku czasu nie mieszkamy razem i dzieci są z matką. Mimo naszych nieporozumień oboje sprawujemy opiekę nad dziećmi, dogadujemy się w tych kwestiach i chcemy żeby tak zostało po rozwodzie. Jak to zrobić, żeby z jednej strony zapewnić sobie nieskrępowany kontakt z dziećmi a z drugiej nie toczyć bojów np. o to z kim dzieci mają spędzić święta, jechać na wakacje i nie pozostawiać tej kwestii do uregulowania przez sąd?
czytaj więcej >

         
Strona 3 z 41234